Haber

Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin ‘Savunma Günü’ Ankara’da kutlandı

PAKİSTAN İslam Cumhuriyeti’nin ‘Savunma Günü’ Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona; Toplantıya Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd’in yanı sıra diplomatlar ve yabancı misyon temsilcileri katıldı. Tören iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. İstiklal marşlarının söylenmesinin ardından bir konuşma yapan Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd, Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) barışı koruma çabalarına katkı sağlayan ülkelerden biri olduğunu ve ülkesinin barışçıl ve enerjik bir anlayışla gelişmekte olduğunu söyledi. nüfusu 240 milyon.

‘İKİLİ İLİŞKİLERİMİZDEN GURUR DUYUYORUZ’

Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derin bir tarihe dayandığını vurgulayan Cüneyd, “Kötü günlerinde Pakistan’ın ve Pakistan halkının yanında yer alan Türk kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Tarihi, stratejik ve stratejik ilişkilerimizle gurur duyuyoruz. “Türkiye ile kapsamlı ikili ilişkiler. İki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki gelişme. Savunma bağları ve işbirliği, Pakistan ile Türkiye arasındaki bu stratejik ikili ilişkilerin güçlü bir dayanağıdır ve bölgede ve ötesinde barış ve istikrarın desteklenmesi çabalarına katkıda bulunur.”

GENELKURMAY BAŞKANI GÜRAK: DOSTLUĞA SINIR OLMADIĞINI GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Pakistan’ın Milli Mücadele ve Kıbrıs Barış Harekatı yıllarında maddi ve manevi takviye sağladığını söyledi. Gurak, bugün Kahramanmaraş’ta yaşanan depremde Pakistan’ın birebir takviye gösterdiğini hatırlatarak, bu dostluk ve dayanışmanın Türk milleti tarafından sonsuza kadar saygı ve minnetle anıldığını belirtti.

Türkiye ile Pakistan’ın savunma ve güvenlik alanında iş birliğine dikkat çeken Gürak, “Savunma ve güvenlik alanındaki tecrübemizi Pakistan ile paylaşmak ve Pakistan’ın bu alandaki tecrübesinden yararlanmak, bölgesel ve küresel düzeyde iş birliğimizi daha da güçlendirecektir. “ASELSAN’ın ortak yürüttüğü savunma sanayii projeleri, geçmişten geleceğe olan güçlü kardeşlik bağlarımızı daha temelden geleceğe taşımak açısından değerli anlamlar taşıyor. Bundan sonra hayata geçireceğimiz yeni projelerle sınırların ve mekanların bizim için tamamen fiziksel olduğunu, kalbimizdeki dostluğun sınırı olmadığını tüm dünyaya göstermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin Pakistan’la ortak değerlere ve ortak amaçlara dayalı köklü ve sarsılmaz bir ilişkisinin bulunduğunu belirterek; Pakistan’la ticaret, sanayi ve savunma başta olmak üzere her alanda daha yakın işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu